Start  
20.11.2019.
Cyfrowy licznik odwiedzin

Twój cenny czas
Menu główne
Start
Coś o Mnie
Aktualności
Linki
Mapa alarmów
Napisz do nas
Wieści RSS
Pliki do pobrania
Administrator
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Statystyka
Wieści RSS
Advertisement
Linux w wojennej marynarce
Oceny: / 0
Wpisał: piotr   
13.06.2012.

Po ostatnich udanych atakach na system sterowania bezzałogowymi samolotami Amerykańskich Sił Powietrznych (US Air Force), decydenci marynarki zdecydowali się oprzeć swój system sterowania bezzałogowych helikopterów o Linuksa. Uznano, że system oparty o Linuksa będzie bardziej odporny na nieustanne ataki jakim poddawane są różne systemy wojskowe USA.

 

Podobne posunięcie wykonały siły lotnicze, właśnie po ataku na ich system oparty o Windows XP. Dopiero w obliczu zagrożenia analitycy wojskowi zgodzili się z tym co specjaliści tacy jak Mikko Hypponen od lat powtarzali, że Windows jest znacznie mniej odporny na ataki niż Linuks.

Kontrakt na system z firmą Rayhteon opiewa na sumę prawie 28 mln dolarów. Firma dostarcza oprogramowanie wraz z system operacyjnym. Samo oprogramowanie wykorzystywane przez marynarkę wojenną nie jest własnością firmy, z którą zawarto kontrakt. Wszelkie prawa do oprogramowania zachowuje rząd USA, firma jest wynajęta tylko do rozwoju software’u i nie może rościć sobie żadnych praw do niego. Słowem mamy tu wzorcowy przykład rozwoju oprogramowania za rządowe pieniądze, w modelu jaki wielu ludzi chciałoby widzieć w Polsce. Niestety w naszym kraju grupy lobbujące na rzecz zamkniętego  oprogramowania pewnie długo jeszcze będą starać się utrzymywać obecne niekorzystne sposoby wytwarzania aplikacji na potrzeby instytucji rządowych. I chociaż u nas takich pomysłów nie brakowało to jednak jak zwykle postęp cywilizacyjny dotrze do nas z zachodu. 

http://www.theregister.co.uk/2012/06/08/...ux_drones/

 
Raport roczny CERT 2011
Oceny: / 0
Wpisał: piotr   
10.05.2012.
CERT Polska opublikował raport roczny CERT Polska za rok 2011. W raporcie zaprezentowano opisową analizę danych dotyczących zagrożeń w polskich sieciach.

Analizę oparto przede wszystkim o 21 210 508 zgłoszeń pochodzących z systemów automatycznych, oraz, w mniejszym stopniu, o 605 incydentów zarejestrowanych na podstawie zgłoszeń indywidualnych. Wszystkie dane ujęte są w kategorie podobne do tych z raportu rocznego z 2010 r. oraz półrocznego za styczeń-czerwiec 2011. Dodatkowo, ze względu na skalę zjawiska, wyróżniono dwie dodatkowe kategorie, do tej pory włączane do statystyki „pozostałe” – są to ataki brute force oraz otwarte serwery DNS.


Rozkład danych z systemów automatycznych w podziale na kategorie pokazuje poniższy wykres (uwaga, skala logarytmiczna!).

Kategorie zdarzeń 2011

Osobny rozdział raportu poświęcony jest szczegółowemu omówieniu najważniejszych zjawisk, w których analizę włączony był zespół CERT Polska, w szczególności nowych wcieleń złośliwego oprogramowania SpyEye i Zeus oraz wykorzystywania nieuwagi internautów do nakłaniania do udziału w konkursach SMS premium.

Integralną częścią dokumentu jest także raport z systemu wczesnego ostrzegania ARAKIS (www.arakis.pl), zaimplementowanego między innymi na potrzeby rządowego zespołu CERT.GOV.PL do ochrony zasobów teleinformatycznych administracji publicznej. Zamieszczamy w nim między innymi statystyki dotyczące alarmów generowanych przez system oraz opisy kilku interesujących przypadków obserwacji dokonanych z jego użyciem.

Raport CERT Polska 2011 zostanie zaprezentowany na konferencji prasowej w najbliższy czwartek, 19 kwietnia 2012 o 11:00 w Centrum Prasowym PAP przy ulicy Brackiej 6/8 w Warszawie.

Najciekawsze wnioski z raportu prezentujemy poniżej:

  • W 2011 roku zaobserwowaliśmy aż 5,5 mln botów (prawie 10 mln zgłoszeń) u polskich operatorów. Najwięcej, prawie 2,5 mln, znajdowało się w sieciach TP.
  • Podobnie jak w 2010 roku, Conficker był najczęściej występującym botem w polskich sieciach. Otrzymaliśmy aż 2,1 mln automatycznych zgłoszeń.
  • Serwisy oferujące darmowe aliasy są coraz częściej wykorzystywane przez przestępców – były wykorzystywane w 84% przypadkach phishingu w domenie .pl z ich użyciem, stanowiły także 25% polskich adresów, z którymi łączyło się złośliwe oprogramowanie analizowane w sandboksach.
  • Najczęściej skanowanym portem w polskich sieciach był 445/TCP związany z podatnościami w windowsowej usłudze związanej z SMB. Jednakże liczba adresów IP skanujących ten port zmalała w stosunku do roku 2010 o ok. 29%.
  • Najwięcej serwerów C&C o charakterze IRC-owym w Polsce znajdowało się w hostowniach należących do podmiotów międzynarodowych (LEASEWEB, OVH), mających też sieci przypisane Polsce.
  • Stosunkowo niewiele mamy zgłoszeń ataków DDoS. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma takich ataków − wynika to raczej z niechęci do zgłaszania i trudności wykrycia takiej aktywności przez stronę trzecią (stąd niewiele zgłoszeń automatycznych).
  • Wśród polskich operatorów internetowych brakuje woli do blokowania portu 25 TCP dla końcowych użytkowników, choć skuteczność takich działań została wykazana przez Telekomunikację Polską.
  • W Polsce znajduje się ponad 160 tysięcy źle skonfigurowanych serwerów DNS, które mogą być wykorzystywane w atakach DDoS. Problem dotyczy w zasadzie wszystkich operatorów.

[źródło: www.cert.pl]

 
Microsoft wspomaga Linuksa
Oceny: / 0
Wpisał: Piotr   
04.04.2012.

To nie jest spóźniony cytat primaaprilisowej informacji. Wczoraj Linux Foundation wydała swój kolejny raport dotyczący rozwoju Linuksa, a nim znalazło się jak zwykle trochę ciekawych statystyk.

Z raportu wynika, że od roku 2005 ponad 7,8 tys. deweloperów z 800 firm udostępniło jakiś kod na rzecz Linuksa. W minionym roku swoje cegiełki do tego dzieła dołożyło tysiąc deweloperów z 200 firm.

Już 75% pracy nad rozwojem Linuksa wykonano w ramach zadań powierzonych przez firmy pracownikom, tak więc wielu twórców Linuksa dostało za swoją pracę wynagrodzenie. Firmom zależy na rozwoju np. technologii chmurowych lub Androida, więc polecają one pracownikom ulepszanie tych produktów, a zyskują na tym właściwie wszyscy.

Dziesięć organizacji najbardziej zaangażowanych w rozwój Linuksa to Red Hat, Intel, Novell, IBM, Texas Instruments, Broadcom, Nokia, Samsung, Oracle oraz Google.

Po raz pierwszy raport ujął firmę Microsoft na liście firm, które uczestniczą w tworzeniu jądra Linuksa. Firma z Redmond znalazła się na 17. miejscu, co prawdopodobnie jest wynikiem tego, że obecności Linuksa na rynku nie można dalej ignorować.
Czytaj: Red Hat: roczny przychód przekroczył miliard dolarów

Aby zrozumieć wagę tej informacji, warto cofnąć się do roku 2001, kiedy to Steve Ballmer w wywiadzie dla Chicago Sun-Times nazwał Linuksa "rakiem", który w kontekście własności intelektualnej atakuje wszystko, czego tylko się dotknie. W kolejnych latach Microsoft na przemian deklarował przyjaźń dla Linuksa i ganił go. Ciekawa była kampania "Get the Facts", w ramach której Microsoft prezentował "fakty na temat Linuksa", oczywiście dobrane w taki sposób, aby pokazać otwarty system w złym świetle. Duże emocje wywoływały też teorie Microsoftu na temat patentów naruszanych przez Linuksa. Microsoft nigdy dokładnie tych patentów nie określił.

Dziś wydaje się, że nastawienie Microsoftu do Linuksa zmieniło się w w roku 2006, gdy firma z Redmond podpisała umowę z Novellem. Społeczność open source tej umowy nie pochwalała, dopatrywano się w niej podstępu ze strony Microsoftu. Chyba jednak wpłynęła ona pozytywnie na interoperacyjność Windowsa i Linuksa. Dziś, gdy obserwujemy boom na systemy mobilne i usługi chmurowe, umowa Microsoft-Novell w ogóle nie wydaje się kontrowersyjna.

Microsoft chcąc nie chcąc zaczął wpasowywać się w ekonomię otwartego kodu, którą w prostych słowach wyjaśnił Jim Zemlin, komentując przekroczenie przez Red Hata miliardowego progu przychodów:

"Kiedy Facebook przekazuje innym kod, który czyni centra danych bardziej efektywnymi, zyskuje Red Hat; kiedy Red Hat oddaje kod, aby ulepszyć systemy plików, zyskują producenci urządzeń przenośnych; kiedy producenci urządzeń przenośnych oddają kod poprawiający zużycie energii, koszty chłodzenia superkomputerów spadają; kiedy twórcy superkomputerów oddają kod czyniący Linuksa szybszym, Wall Street zyskuje dzięki szybszym systemom handlowym - i tak dalej, i tak dalej".

Źródło: Linux Foundation di.com.pl

 

Zmieniony ( 04.04.2012. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 5 - 8 z 371
Imieniny
20 Listopada 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Anatol, Edmund,
Feliks, Jeron,
Oktawiusz, Sędzimir
Do końca roku zostało 42 dni.
Taka sobie myśl na dziś

Uzywaj najlepszego: linuksa na serwer. Maka do grafiki. Palma do zadan mobilnych. Windowsa do pasjansa.

Sondy
metaTag Cloud

Najczęściej wyszukiwane

bezpieczeństwo internet humor raport linux poradnik bank podatność audyt przeglądarka luka dane atak
Gościmy
Obrazki z artykułów
Pokaz slajdów
Lady-Beetle.com
Bądź bezpieczny
Skaner Kaspersky Lab
Skaner MKS
Skaner Panda Software
Skaner Symatec
Locations of visitors to this page