Start  
20.11.2019.
Cyfrowy licznik odwiedzin

Twój cenny czas
Menu główne
Start
Coś o Mnie
Aktualności
Linki
Mapa alarmów
Napisz do nas
Wieści RSS
Pliki do pobrania
Administrator
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Statystyka
Wieści RSS
Advertisement
Raport CERT.GOV.PL za II kwartał 2011
Oceny: / 0
Wpisał: piotr   
19.08.2011.
 

cert_govRządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL opublikował raport z działalności zespołu CERT.GOV.PL za II kwartał 2011 dotyczący stanu bezpieczeństwa w Internecie.

Podstawowym zadaniem zespołu CERT.GOV.PL jest zapewnianie i rozwijanie zdolności jednostek organizacyjnych administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej do ochrony przed cyberzagrożeniami, ze szczególnym uwzględnieniem ataków ukierunkowanych na infrastrukturę obejmującą systemy i sieci teleinformatyczne, których zniszczenie lub zakłócenie może stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi, dziedzictwa narodowego oraz środowiska w znacznych rozmiarach, albo spowodować poważne straty materialne, a także zakłócić funkcjonowanie państwa. Zespół CERT.GOV.PL funkcjonuje w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW.

Do zakresu świadczonych przez CERT.GOV.PL usług należy:

* koordynacja reagowania na incydenty
* publikacja alertów i ostrzeżeń
* obsługa i analiza incydentów (w tym gromadzenie dowodów realizowane przez zespół biegłych sądowych)
* publikacja powiadomień (biuletynów zabezpieczeń)
* koordynacja reagowania na luki w zabezpieczeniach
* obsługa zdarzeń w sieciach objętych ochroną przez system ARAKIS-GOV
* przeprowadzanie testów bezpieczeństwa

Treść raportu dostępna jest w pliku PDF z linku:

 
Blackbuntu - narzedzie audytora
Oceny: / 0
Wpisał: piotr   
29.07.2011.

Blackbuntu jest dystrybucja przeznaczoną do testów penetracyjnych, która został specjalnie zaprojektowana dla szkolenia studentów i praktyków bezpieczeństwa informacji. Blackbuntu jest dystrybucja opartą o repozytorium pakietów Ubuntu. Testy penetracyjne zaimplementowane są w środowisku GNOME Desktop Environment. Distro budowane jest przy użyciu Ubuntu 10.10 .

Narzędzia do testowania bezpieczeństwa i penetracji dostępne w Blackbuntu

Więcej informacji oraz link do pobrania distro http://www.blackbuntu.com/

 

Zmieniony ( 02.08.2011. )
 
Dzien Administratora - System Administrator Appreciation Day 29.07
Oceny: / 0
Wpisał: piotr   
29.07.2011.

Co to za święto?

Dzień Administratora ma na celu docenienie pracy osób zarządzających systamami komputerowymi, czyli administratorów.


Za codzienne naprawianie poczty, monitorów, myszek, usunięcia tego dziwnego czegoś na ekranie, pomocy w odzyskaniu utraconej pracy...


Ta lista może ciągnąć się w nieskończoność.


 


Dzień Administratora przypada na ostatni piątek lipca każdego roku i jest obchodzony od 2000 roku.

Skąd pomysł na dzień administratora?

W maju 2000 roku, Ted Kekatos czytał przy obiedzie gazetę, prawdopodobnie InfoWorld. Była w niej dwustronicowa reklama drukarki Hewlett Packard LaserJet 4000.

Zdjęcie na reklamie przedstawia typowego „SysAdmina”, siedzącego przy swoim biurku. Długa kolejka użytkowników trzymających pudełka z prezentami, koszyki z owocami i kwiatami, ciągnie się do drzwi jego biura. Reklama opisuje sytuację, że są to użytkownicy, którzy chcą mu podziękować za zakupienie drukarki HP.

Kilka miesięcy wcześniej Ted zakupił do firmy kilka, dokładnie tych samych drukarek. Odczuwając niesprawiedliwe traktowanie, zapytał współpracowników: „A gdzie moje prezenty? Spójrzcie tylko na niego! On dostał prezenty za swoją ciężką pracę."

Wszyscy oczywiście skwitowali to śmiechem.

Aczkolwiek wieczorem, Ted wpadł na pomysł specjalnego święta w stylu „Dnia sekretarki”, ale dla administratorów systemu. Zarejestrował więc domenę SysAdminDay.com i stworzył stronę. Na święto wybrał ostatni piątek lipca, po czym rozesłał dziesiątki e-maili do przyjaciół, by wspólnie tego dnia zrobić sobie grilla.

Tak, w lipcu 2000 roku, odbył się pierwszy Dzień Administratora.

Odbywające się w ostatni piątek lipca święto, ściąga obecnie na stronę SysAdminDay.com setki tysięcy odwiedzających i daje szansę administratorom i specjalistom IT, by ich ciężka praca i poświęcenie zostały docenione.


 


Czym zajmuje się sysadmin?

Kim jest sysadmin, czy bardziej oficjalnie, administrator systemu? No zastanówmy się nad samą nazwą. Administrator, czyli zarządca systemów komputerowych. Znaczy się, ktoś taki, kto się tym wszystkim opiekuje.

Dla większości ludzi, słowo „system komputerowy”,oznacza sam komputer, czy też oprogramowanie nim zarządzające i uważają, że jedyne co sysadmin robi, to usuwanie wirusów, czy wymiana zepsutego monitora. I to prawda, ale tylko częściowo.

Prawdziwy system komputerowy jest większy. Obecnie bardzo rzadko się zdarza, by komputer działał samodzielnie. Gdy korzystasz z internetu, grasz w gry online, dzielisz pliki z przyjaciółmi, czy też wysyłasz e-maile, to korzystasz ze złożonego i skomplikowanego zbioru komputerów, sieci i oprogramowania, które wspólnie wykonują powierzone im przez Ciebie zadanie.

Sysadmin zarządza tymi systemami. Szuka sposobów, jak korzystać z miejsca na dysku z jednego serwera, wykonywać zadania na drugim, robić kopie zapasowe na trzecim, a z czwartego uzyskiwać dostęp do internetu. I to tak, by wszystko razem działało bezproblemowo. Dla Ciebie.

To niełatwe zadanie. Twoi sysadmini muszą dogłębnie rozumieć protokoły komunikacji. Często muszą znać się na pisaniu programów, sprzęcie, zainstalowanym oprogramowaniu... i jeszcze więcej muszą wiedzieć o użytkownikach korzystających z ich systemu.

Sysadmin to profesjonalista posiadający wiele umiejętności, spotykający się z etycznymi wyzwaniami i paskudną robotą. Wielu, jeśli nie większość ludzi uważa komputery za trudne w użyciu i często zawodne. Bycie sysadminem nie uwalnia od kontaktu z zawodnymi komputerami. Choć miło pomarzyć. W rzeczywistości, nikt nie ma codziennie do czynienia z tyloma zepsutymi komputerami, co sysadmin.

Nikt nie widzi, jak wykonują zadziwiające czynności. Nikt też nie zna więcej historii o psujących się, nawiedzonych, a nawet płonących komputerach.

Zadaniem sysadmina jest spowodowanie, by cały komputerowy system, cała sieć powiązań, zasobów, serwerów i oprogramowania działał razem. Działał prawidłowo. Działał, nawet gdy części tego systemu ulegną uszkodzeniu. I to wszystko dla Ciebie.

To najważniejsze zadanie dla sysadmina: praca dla Ciebie. Musi wziąć na swe barki chwiejną kompozycję technologii, akronimów, protokołów, sieci, dostawców, budżetu, ograniczonego czasu, konkurencyjnych produktów i zagrożeń sieciowych. Musi to wszystko połączyć w działający system. Jego robota to nie tylko siedzenie w kącie i klepanie w klawiaturę cały dzień. To co tak naprawdę robią, to łączenie zróżnicowanych kawałków technologii w całość i dopasowanie ich do Twoich domowych i służbowych potrzeb. Sprawienie, by świat komputerów przemówił do użytkowników ludzkim językiem.

To zniechęcająca praca na krawędzi wytrzymałości. Nie jesteśmy doskonali i ciągle się o tym przekonujemy. Bycie sysadminem wymaga odwagi. Odwagi stawienia czoła wyzwaniu jakim jest zamiana świata skomplikowanych komputerów na łatwe w użytkowaniu systemy. Pracują nad tym setki tysięcy ludzi, od pomocy telefonicznej po dyrektorów ds. informatyki i wszyscy pomiędzy.

Więc jeśli pomyślisz o sysadminie, pomyśl o ludziach, którzy pracują nad serwerami z których korzystasz. O ludziach, którzy dla bezpieczeństwa Twoich danych tworzą kopie zapasowe. O ludziach, którzy pilnują byś miał dostęp do internetu. O ludziach, którzy bronią Cię przed spamem i atakami z internetu. I owszem, również o tych ludziach, którzy usuwają wirusy z Twojego komputera i wymieniają zepsuty monitor.


Prezenty

W jaki sposób wynagrodzić sysadmina za jego ciężką pracę?


Najprościej jest powiedzieć: „Dziękuję! Dobra robota!”.

Jeśli uważasz, że to za mało, możesz dalej iść po najmniejszej linii oporu i kobietom sprezentować kwiaty, a facetom „coś mocniejszego” :)

Jeśli Twój sysadmin wybitnie Ci się zasłużył, albo po prostu masz za dużo kasy, rozejrzyj się za dziwacznymi gadżetami.


Koszulka z komputerowym motywem, to też niezły pomysł.


 

 

Pieprzony Operator z Piekła Rodem - czyli fikcyjne opowieści administratora sieci uczelnianej. Tłumaczenia Bastard Operator From Hell

The Daily WTF wydanie polskie, czyli codzienna dawka What The F**k. Wieści z Polski, jak można popsuć oprogramowanie, systemy i inne rzeczy związane z IT.

Roflcopter "Jeśli rozumiesz nasze cytaty, to pewnie nie masz przyjaciół :P".

GEEK*FUN*, obrazki śmieszne raczej tylko dla geeków.

The Daily WTF. Jak wyżej, tylko wersja "światowa".

User Friendly komiks-biblia dostawców internetu.

Joy of Tech/ kolejny komiks techniczny, często powiązany z firmą Apple.

Compu-toon komiks ze spojrzeniem na świat IT, ze strony zwykłego człowieka.

Slashdot, nieśmiertelne źródło nowości ze świata IT.

The Register, źródło nowości IT równie dobre.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 17 - 20 z 371
Imieniny
20 Listopada 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Anatol, Edmund,
Feliks, Jeron,
Oktawiusz, Sędzimir
Do końca roku zostało 42 dni.
Taka sobie myśl na dziś

Stary chemik nie umiera. On przestaje reagowac.

Sondy
metaTag Cloud

Najczęściej wyszukiwane

bezpieczeństwo internet humor raport linux poradnik bank podatność audyt przeglądarka luka dane atak
Gościmy
Obrazki z artykułów
Pokaz slajdów
Lady-Beetle.com
Bądź bezpieczny
Skaner Kaspersky Lab
Skaner MKS
Skaner Panda Software
Skaner Symatec
Locations of visitors to this page